Na Sveučilištu Sjever započeo deveti Psihošpancir

11.10.2024.

Na Sveučilištu Sjever u Varaždinu danas je započeo deveti Psihošpancir, jedan od vodećih regionalnih skupova u području psihologije i medicine. U tri dana održavanja okuplja gotovo 300 sudionika i donosi predstavljanje više od 120 stručnih i znanstvenih tekstova.

Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja organiziraju ga Društvo psihologa Varaždin i Sveučilište Sjever, a održava se u Varaždinu i Čakovcu. Na početku manifestacije, koja se etablirala kao ključna platforma za razmjenu znanja, umrežavanje stručnjaka i podizanje svijesti o važnosti psihičkog i mentalnog zdravlja, brojnim okupljenima obratio se i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.

Podsjetio da od prošle godine u Medicinskoj školi Varaždin djeluje Centar za mentalno zdravlje djece i mladih.

- Pohvalno je što ćete u sklopu Psihošpancira obilježiti i Svjetski dan palijativne skrbi, posebice kada znamo da je naše stanovništvo sve starije i treba stručnu pomoć za dostojanstven kraj života. Varaždinska županija nedavno je dobila titulu Županija - prijatelj djece, a u usvojenoj Strategiji veliki smo naglasak stavili ne samo na infrastrukturne i edukativne projekte vezane uz djecu i mlade, već i na mentalno zdravlje. Želimo postati i Županija - prijatelj zlatne dobi, a i u toj strategiji, na kojoj radimo, mentalno zdravlje starijih i kvalitetna skrb bit će među prioritetima – rekao je župan Anđeko Stričak.

Pročelnica Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg naglasila je da su među predavačima na Psihošpanciru i bivši studenti Sveučilišta Sjever, što je posebno pohvalno jer se dokazuju kao stručnjaci nakon brojnih stečenih znanja tijekom svog akademskog puta.

-Psihošpancir je kroz ovih devet godina progovarao o temama o kojima se u javnosti nije govorilo kao što su mentalno zdravlje, rizično ponašanje mladih i odraslih te skrbi o rizičnim skupinama. Govorimo i o jako važnoj temin, a to je palijativna skrb i drago nam je da će se upravo na Psihošpanciru predstaviti nova iskustva i prijedlozi kako poboljšati daj dio skrbi – rekla je izv. prof. Neuberg.

Prvo predavanje u radnom dijelu 9. Psihošpancira održala je poznata hrvatska akademkinja Vida Demarin govoreći o stilovima života i zdravlju mozga.

- Nema zdravlja bez zdravlja mozga - poručila je akademkinja Demarin.

Predstavila je istraživanja koja pokazuju da visoki tlak, debljina i nedostatak tjelesne aktivnosti utječu i na zdravlje mozga te potencijalnu pojavu demencije i ostalih bolesti, a otkrila je da istraživanja pokazuju da ples ima velik, pozitivan utjecaj na mentalno zdravlje i zdravlje mozga, čak i više od bavljenja sportom.

Cijelo priopćenje možete pogledati ovdje.



Top